• ROZUMÍTE DECE SVÉHO KONĚ?

    Většina zakoupených dek, a nejen dek, je ověšena spoustou visaček, které popisují vlastnosti výrobku. I obyčejné rozdělení dek podle užití mnohdy vyžaduje hlubší znalosti, aby bylo zřejmé k čemu je deka vlastně určená. Podívejme se společně na základní pojmy, na které můžete narazit.

    Turn out rug/výběhová deka
    – speciální deka, která je vhodná pro pobyt koně ve výběhu. Je vyrobena z trvanlivých a odolných syntetických materiálů, musí být nepromokavá a v ideálním případě i dobře prodyšná, má důmyslné zapínání, které koně nikterak neomezuje v pohybu a dobře drží deku na místě. Může být tenká, nebo zateplená.

    Stable rug/stájová deka
    – deka určená k použití ve stáji, nebo během transportu. Stájové deky bývají výborně prodyšné, jejich vnější materiál ale nebývá tak trvanlivý, jako u výběhových dek. I stájové deky mohou být tenké nebo zateplené.

    Ripstop nebo Tearproof
    – značí, že deka byla vyrobena ze silného, odolného materiálu, který díky své konstrukci snáze odolává vnějšímu mechanickému poškození roztržením. Neznamená to ovšem, že deky nelze roztrhnout. Ripstop je ještě o stupeň odolnější, než tearproof.

    Denier
    – označení D, číselné vyjádření síly svrchního materiálu deky, konktrétně bere v úvahu tloušťku jednotlivé nitě použité při vazbě tkaniny. Čím vyšší číslo, tím silnější a pevnější vazba a odolnější deka (600D je méně než 1200D, ty nejodolnější deky mívají 1600D, někdy i více)

    Extra Deep
    – označení pro velmi hluboké deky, které lépe chrání břicho a nohy koně.

    Waterproof, water resistant/nepromokavá, voděodolná deka
    – označení pro deky vyrobené z nepromokavého nebo voděodolného materiálu. Do deky může zatékat nepodlepenými švy. Nepromokavost se uvádí v jednotkách vodního sloupce, čím vyšší číslo, tím je deka voděodolnější.

    Taped seams/podlepené švy
    – u dek z nepromokavých materiálů se švy podlepují, aby se zamezilo zatečení vody prošitím ve švu. 

    Breathable/prodyšný
    – materiál umožňuje odvod malých molekul vodní páry od koně. Prodyšnost se uvádí ve dvou jednotkách podle způsobu měření. Jednou jsou g/m2/24hod (MVTR) a druhou je Pa.

    Gramáž výplně
    – je měřena v gramech na m3 a udává, kolik výplně je v dece. Čím je číslo vyšší, tím je deka teplejší.

    Gramáž materiálu
     – jedná se o gramáž vnějšího materiálu, opět v gramech na m3, čím je hodnota vyšší, značí to silnější materiál.

    Křížové zapínání pod břichem
    – nejrozšířenější způsob zapínání dek, pěkně drží deku na svém místě. Nejrozšířenější způsob tohoto zapínání užívá dva pod břichem se křížící nastavitelné popruhy zapnuté do T přezek. Například irský Horseware používá na některých svých dekách popruhy 3, pro ještě lepší fixaci na koni.

    Řemínky mezi zadní nohy
    – pomáhají udržet deku ve správné pozici i při pohybu, zabraňují větru v nadzvedání deky. Zapínají se mezi zadníma nohama koně. 

    Řemínek pod ocas
    – jednoduchý prvek uchycení deky pod ocasem koně. Je to další pojistka proti nadzvedávání a otáčení deky například při válení nebo ve větru.

    Kryt ocasu
    – součást mnoha dek. Zejména u výběhových dek zabraňuje tomu, aby pod deku zezadu foukalo. Jeho délka se nepočítá do délky deky.

    Deka s krkem
    – deka chránící i krk koně. Krční díl je pevnou součástí deky, nebo může být odnímatelný.

    Deka s polovičním krkem (tzv. „high neck“ střih)
    – speciální střih se zvýšeným krkem, kdy deka dosahuje zhruba do třetiny až poloviny krku koně. Tento střih často dobře sedí koním užším v plecích, na ty mohutnější naopak není vhodný.

    Odnímatelný krční díl
    – některé deky jsou uzpůsobeny k tomu, aby k nim byl napojen odpovídající krční díl, který zvýší teplotní komfort. 

    Liner, neboli poddeka

    – někteří výrobci nabízejí možnost připnout do deky tzv. poddeku, která slouží jako zateplení navíc. Z lehké výběhové deky si tak velmi snadno můžete udělat zateplenou termodeku. Propracovaný systém poddek nabízí irský Horseware. 

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top